Termínované vklady ponúkajú pre investorov stabilné zhodnotenie bez rizika, istotu a bezpečnosť pri investovaní. Nízke úrokové sadzby však tento produkt takmer poslali do zabudnutia, no zvýšenie úrokových sadzieb termínované vklady doslova znovuzrodilo. Aké sú ich najväčšie výhody a prečo sa stávajú opäť čoraz populárnejšími?
V súčasnosti sú hypotéky výrazne nákladnejšou záležitosťou, ako tomu bolo v minulosti. Dnes už hypotekárny úver nemusí dostať každý a cesta k vlastnému bývaniu je tak oveľa komplikovanejšia. Ak už aj hypotéku máte, no končí vám fixácia, náklady sa zmenou výšky mesačných splátok môžu výrazne navýšiť a nepriaznivo tak ovplyvniť váš rodinný rozpočet. Ako sa dá riešiť takáto situácia? S novým riešením tentokrát prichádza štát.
Crowdfunding patrí medzi moderné spôsoby investovania, hoci je známejší ako spôsob financovania startupov. Je predmetom záujmu malých podnikateľov, ktorí týmto spôsobom chceli získať investora alebo financie na realizáciu projektov. Slovo crowdfunding sa však čoraz viac začína skloňovať aj v súvislosti s investovaním.
Reverzná hypotéka je finančný produkt, ktorý by mal zabezpečiť dôchodcom dôstojné dožitie prísunom financií, ktoré získajú “výmenou” svojho bývania za financie slúžiace na zabezpečenie pokrytia nákladov na každodenný život. Je to v podstate opak klasickej hypotéky, kedy si požičiavate na nové, spravidla vlastné bývanie. V tomto prípade už bývanie máte a reverznou hypotékou je možné získať financie v určitej výške hodnoty nehnuteľnosti bez nutnosti jej predaja s možnosťou dožitia.
Štát sa snaží bojovať s infláciou a hoci jej vrchol už máme za sebou, vplyv je neustále cítiť na ekonomickej situácii. Inflačný príspevok má pomôcť najzraniteľnejším skupinám v boji s vysokými cenami. Tentokrát sa zamerali na príjemcov príplatku k prídavku na dieťa a opakovaného príspevku na dieťa, ktoré bolo zverené do náhradnej starostlivosti. Od septembra tak táto skupina dostane jednorazový príspevok inflačnej pomoci vo výške 100 eur.
Každoročnému zvyšovaniu minimálnych odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne sa živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby nevyhnú ani budúci rok. Od januára 2024 prichádza opäť ďalšie navýšenie, na ktoré má vplyv práve výška priemernej mesačnej mzdy za kalendárny rok predchádzajúci dva roky rozhodujúcemu obdobiu. Výška minimálnych mesačných odvodov na rok 2024 sa vypočítava z priemernej mzdy za rok 2022, ktorá bola vo výške 1304 eur.
Od 1. januára 2024 dochádza opäť k zvyšovaniu minimálnej mzdy. Zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov sa na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady dohodli dokonca na vyššej sume, ako by určoval zákon.
Tento rok si mnohí z nás o čosi prilepšia k mesačnej mzde. Nejde však o prvé zvyšovanie platov, to prišlo už 1. januára 2023 a výška mzdy narástla o 7%, pričom platy sa zvyšovali štátnym zamestnancom a zamestnancom vo verejnom sektore. Počas prvého kola zvyšovania mesačnej mzdy si prilepšili aj pedagogickí a odborní pracovníci, ktorým sa mzda zvýšila až o 10%. Už v septembri si však o čosi prilepšia znovu.
Sme uprostred leta a mnohí sa počas tohto obdobia vyberú za relaxom k moru či do zahraničia. Okrem batožiny je však dobré si pribaliť aj cestovné poistenie, nakoľko sa môže stať neočakávaná situácia, kedy ho budete potrebovať. Na mnohých miestach v Európe sú extrémne vysoké teploty, ktoré spôsobujú požiare a tým pádom existuje riziko nebezpečenstva alebo úrazu. Aj keď je minimálne na mieste sa oblastiam so zvýšeným rizikom zdravotného nebezpečenstva sa vyhýbať, nikdy neviete, kedy sa aj z bezpečného miesta môže stať nebezpečné.
Pôžičky sú v dnešnej dobe takmer nevyhnutnosťou, najmä v prípade, že chcete investovať do vlastného bývania. Bez hypotéky sa dnes už takmer nepohnete, pokiaľ teda nemáte dostatok vlastných finančných zdrojov. Existuje však veľké množstvo úverov a práve preto je vhodné sa obrátiť na expertov, ktorí vám vedia vhodne poradiť s výberom produktu. Vďaka vhodnému výberu tak viete ušetriť aj stovky eur.
Prihláste sa na odber nových článkov